Åbent Brev til de danske virksomheder

Kære CEO

 

Vi håber, at fange dig her fra morgenstunden. Du er med garanti meget tidligt oppe. At lede en stor børsnoteret virksomhed kræver, at man står tidligt op og har et fokuseret blik på, performance og personaleomkostningerne og bundlinjen.

 

Som en ansvarlig virksomhed har I også fokus på et godt arbejdsliv. På at balancen ikke skal tippe. Stress og depression koster. Produktionstabet som følge af depression vurderes for Danmark til at være mere end 3 mia. kr. årligt.

Selvom I sikkert også gør jeres bedste for at være en god arbejdsplads, undgår I næppe at jeres medarbejdere bliver ramt af stress og depression.

 

Ofte er det et samspil mellem arbejdsliv og privatliv. En kombination af indre og ydre omstændigheder. Vi kan gøre meget, men nok ikke helt undgå det. Men når WHO anslår, at depression i 2030 vil være den primære årsag til, at folk står uden for arbejdsmarkedet, så kan vi ikke tillade os at være tilfredse med den nuværende situation, hvor alle centrale økonomer vurderer, at vi kommer til at mangle kvalificerede medarbejdere.

 

I er måske bedre end de fleste til at løfte denne svære opgave med at hjælpe til at dæmme op for stress og depression. Et af de vigtigste vej til at tage hånd om det er ved at kunne tale om det. Vi håber derfor, I vil benytte dagen i dag til at vise det offentlig til inspiration. I din reception er der en pakke fra DepressionsForeningen. Vi har sendt dig en pakke med 20 par orange kampagne-sokker. Vi håber, du selv til tage et par på og dele gavmildt ud af resten – og at du og dine kolleger vil lade de i øjnefaldende orange sokker være en måde at vise, I gerne vil bidrage til at løse en væsentlig udfordring.

 

Bodil Kornbek, Formand for DepressionsForeningen

Dette brev er sendt til cheferne for alle C20 -virksomheder (de 20 virksomheder med størst aktieomsætning) i Danmark med håbet om at de sætter fokus på depression på arbejdspladsen.

Facebooktwitterlinkedin