Årets redningsplanke – hjælpsomhed belønnes

Hvem har gjort en særlig indsats for dig – hvem synes du fortjener en påskønnelse fra DepressionsForeningen?

 

For 6. gang uddeler DepressionsForeningen Årets redningsplanke. Prisen uddeles som en anerkendelse af et menneske, der har gjort en særlig indsats for et eller flere flere af depressionsforeningens medlemmer. Prisen signalerer, at det er vigtigt at nogen kan og vil træde til for at støtte og hjælpe, når depressionssygdommen rammer og invaliderer et menneske. Hvem synes du fortjener Depressionsforeningens redningsplanke? Hvem var din redningsplanke i depressive perioder?

 

Skriv til Depressionsforeningen og fortæl hvorfor lige netop dette menneske bør modtage foreningens hyldest i form af Årets redningsplanke. Det kan være et menneske tæt på dig, en behandler eller måske en offentlig person, som i de seneste år har hjulpet dig eller andre depressionsramte.

Send os din indstilling til: sekretariat@depressionsforeningen.dk eller Depressionsforeningen, Trekronergade 64 st, 2500 Valby. Mærk gerne mailen eller kuverten med “Årets redningsplanke”.
Vi skal have din indstilling senest d. 7. oktober.

Prisen overrækkes til vinderen ved DepressionsForeningens jubilæumskonference d.23. oktober 2013 i Festsalen på Odense Rådhus.

 

Facebooktwitterlinkedin