fbpx

BIPOLAR DAG 2018 – Nu spredt på flere dage

DepressionsForeningen har i en årrække markeret den internationale bipolar dag, der hvert år falder på Vincent van Goghs fødselsdag 30. marts.  Tidligere har vi markeret dagen med forskellige kampagner kombineret med en række arrangementer rundt om i landet.

I år falder bipolardag på langfredag. Derfor har vi valgt at splitte markeringen op i to dele.

  1. HAR DU TALT MED GUD I DIN MANI?

På selve bipolardag vil vi forsøge at dykke ned i emner religiøsitet og bipolar lidelse. Mange bipolare oplever i deres manier, at have religiøse oplevelse fx oplevelse af at have samtaler med gud, Jesus eller andre religiøse figurer. Men hvorfor er det sådan og hvad handler det om?

For at blive klogere leder vi efter bipolare, der er villige til at dele deres oplevelse med religiøse/spirituelle oplevelser i deres manier.

Skriv gerne en kort mail om dig selv og dine oplevelser til kasper@depressionsforeningen.dk

  1. BIPOLAR ARRANGEMENTER I KØBENHAVN, ODENSE og AARHUS ….
    Rundt om i landets største byer er foreningens frivillige i gang med at planlægge forskellige arrangementer, der skal sætte fokus på livet og tabuet om bipolar lidelse. Hold øje med de kommende aktiviteter i Balance, på hjemmesiden og i vores nyhedsbreve. Og har du mod på selv at give en hånd med, så tøv ikke med at kontakte os.
Facebooktwitterlinkedin