Bodil Kornbek ny formand for DepressionsForeningen

Pressemeddelelse: DepressionsForeningen valgte lørdag den 6. april Bodil Kornbek til ny formand på foreningens årlige generalforsamling.

Bodil Kornbek kommer med en stor erfaring inden for arbejdet med det frivillige sociale arbejde og med udsatte grupper. Udover at sidde i Lyngby-Taarbæk kommunes Social- og sundhedsudvalg, har hun i en årrække beskæftiget sig med handlede kvinder, som bestyrelsesformand for Reden International.

”Jeg er meget ydmyg overfor opgaven”

Bodil Kornbek er optaget af at nedbryde de tabuer og fordomme der er på området og ser meget frem til arbejdet i foreningen.

”Jeg er meget ydmyg overfor opgaven, og jeg glæder mig til at stå i spidsen for DepressionsForeningen. Det er en ambitiøs forening, der er i en yderst positiv udvikling”, udtaler Bodil Kornbek.

DepressionsForeningen har de seneste år fået skabt ny opmærksomhed om sygdommen og større åbenhed. Foreningen er vokset betydeligt både i forhold til antallet af medlemmer og ikke mindst antallet af medlemstilbud og aktiviteter.

”Det er vigtigt, at vi som samfund åbent forholder os til mennesker som lider af depression, angst eller anden psykisk sygdom.  Desto større åbenhed og viden desto nemmere bliver det for den enkelte at leve med sin sygdom. Desuden bliver det også nemmere for samfundet at se de resurser den enkelte har i stedet for alene at se sygdommen.”

For yderligere kommentarer:

Kasper Tingkær, Sekretariatsleder : 3135 1838

Bodil Kornbek, Formand, 2360 2701

Om DepressionForeningen

DepressionsForeningen er en uafhængig patientforening fra 1998. Foreningen arbejder for at sikre bedre forhold, støtte og netværk for de ca. 190.000 danskere, der lider af depression eller bipolar lidelse.  DepressionsForeningen har ca. 2000 medlemmer og driver lokale selvhjælpsgrupper, en samtalelinje, en socialrådgiverlinje, det interaktive støtte- og rådgivningssite Depnet.dk. Foreningen arrangerer også sommerhøjskole-kurser, der hjælper folk tilbage til deres eget liv efter en stressrelateret sygdom eller depressionssygdom.

Facebooktwitterlinkedin