Depression underdiagnosticeret blandt hiv-smittede

Depression er underdiagnosticeret blandt Hiv-smittede, det viser forskingsresultater fra Århus Universitetshospital. Hele 26 % af Hiv-smittede i undersøgelsen led af en svær behandlingskrævende depression. Derudover viste resultaterne, at 38%  af deltagerne var i risikozonen for at udvikle en depression.

 

Depression eller risikoen for at udvikle depression var blandt de hiv-smittede ofte forbundet med stress, ensomhed, vanskelig økonomiske situation, nedsat evne til at passe den medicinske behandling og usikker sex.

Alvorlige konsekvenser

Forskerne mener, at depression kan have alvorlige konsekvenser for hiv-smittede, da det øger risikoen for, at den hiv-smittede glemmer at tage sin medicin og dermed risikoen for at udvikle resistens over for hiv-medicinen. Blandt de deltagere, der var i risiko for udvikle depression, var sandsynligheden for, at havde glemt at tage deres inden for de seneste fire dage således seks gange højere.

Forskerne anbefaler på den baggrund, at screening for depression bør gennemføres regelmæssigt bland hiv-smittede – især på tidspunktet for hiv diagnosen og inden start af medicinsk behandling for hiv.

Kilde: Dagens Medicin 11.8. 2009, Steffen Bang Nielsen

Facebooktwitterlinkedin

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*