DepressionsForeningen i rampelyset

DepressionsForeningens bestyrelse arbejder målrettet med at synliggøre foreningens arbejde mere. For det er vigtigt at endnu flere mennesker hører om det vigtige arbejde foreningen laver for mennesker ramt af depression og bipolar lidelse. Et arbejde DepressionsForeningen kun kan realisere takket være den store indsats vores engagerede frivillige gør hver eneste dag.

Anstrengelserne har heldigvis båret frugt, for DepressionsForeningen været i medierne flere gange i den seneste tid. Gik du glip af det? Hvis ja, er der ingen grund til at ærgre sig gul og grøn. Vi har samlet et par af de vigtigste artikler og indslag nedenfor, så du hurtigt kan blive opdateret.

Formand Bodil Kornbek opfordrer i Jydske Vestkysten til at skrue ned for præstationshysteriet i eksamenstiden. Du kan læse artiklen her

Generalsekretær Kasper Tingkær fortæller i TV2 Syd om, hvor vigtigt det er at være åben omkring depression. Du kan se indslaget her

Bodil Kornbek kritiserer indsatsen over for selvmordstruede og kalder den tæt på katastrofal. Læs artiklen her

Vi dribler videre og satser på flere mål i medierne i den kommende tid.

Facebooktwitterlinkedin