DepressionsForeningen ruster op og overtager Depnet.dk

DepressionsForeningen overtager 1. juli landets førende patienthjemmeside på det psykiatriske område, DepNet.dk. Overtagelsen af Depnet.dk har stor betydning for DepressionsForeningen, hvor vi nu har fået yderligere et redskab til – gennem dialog og information – at øge kendskabet til depression og bipolar lidelse.

Det er derfor en stor glæde for os, at vi nu kan tilbyde vores medlemmer og alle andre med sygdommene inde på livet en ekstra aktivitet og samtidig udvide arbejdet med at nedbryde fordomme og tabuer om sygdommene.

Del af en fantastisk udvikling

Med overtagelsen af patienthjemmesiden DepNet.dk føjer DepressionsForeningen således endnu et fantastisk tilbud til en lang række af medlemstilbud. Tidligere på året relancerede vi medlemsbladet Balance i en ny og moderne udgave. Om få måneder gennemfører vi det første højskolekursus i foreningens historie, og flere ting er på tegnebrættet.

Visionerne for DepNet.dk

Selv om vi glæder os, er det ikke uden en vis ydmyghed, at DepressionsForeningen nu påtager sig opgaven med at drive DepNet.dk videre. Vi håber, vi kan leve op til ansvaret. Vores ambition er at fortsætte siden med stort set samme tilbud og samme muligheder. Desuden vil vi udbygge siden med henblik på at sikre en større opmærksomhed på sygdommen bipolar lidelse, der ikke bare er en del af det affektive sygdomsområde, men også en central del af DepressionsForeningen arbejde.

Vi håber brugere, medlemmer og fagpersoner fortsat vil støtte op om siden og hjælpe os videre.

Yderligere oplysninger:

Henvendelse kan ske til:


Karen Margrete Nielsen, formand

Telefon  21936238

 

Kasper Tingkær, sekretariatsleder

Telefon 26203419 / 33124727


Om DepressionsForeningen

DepressionsForeningen er en uafhængig forening for patienter med depression eller en bipolar lidelse, samt deres pårørende. Foreningens arbejde er koncentreret om: oplysning om mani og depression, støtte og vejledning og forbedrede behandlingsmuligheder. Derfor arbejder foreningen også for at nedbryde tabu og stigma.

Du kan læse mere om foreningen og vores tilbud  på www.depressionsforeningen.dk

Tag også en rundtur på DepNet.dk

 

Facebooktwitterlinkedin

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*