DepressionsForeningen siger tak for et godt år!

2015 har budt på alt fra sommerhøjskole, udvidelse af medarbejderstab og lokalgrupper til fortællerforløb og orange sokker. Vi gør status over året og siger mange tak til alle de, der har støttet foreningens arbejde

Af Kasper Tingkær, generalsekretær i DepressionsForeningen

Én uge. Så lang tid tog det, før 2.000 orange sokker blev revet væk under DepressionsForeningens efterårskampagne “DepressionSUCKs”. Og efterspørgslen efter orange sokker er kendetegnende for et år, hvor DepressionsForeningen har kunnet glæde af sig over mange succeser.

Med det nye år lige om hjørnet, kan vi i DepressionsForeningen gøre status over et år med fokus på fællesskab, forståelse og udvikling. For første gang i foreningens 17-årige historie sidder vi nu under eget tag, med eget sekretariat og en god håndfuld mennesker. Vi har blandt andet ansat to nye medarbejdere, som man kan læse om i artiklen her. Vi har desuden udvidet antallet af lokalgrupper og antallet af tilbud og aktiviteter, der har styrket mulighederne for rådgivning, erfaringsudveksling og netværksdeltagelse.

Nyt site og succesfulde kampagner
Igen i 2015 har vi haft fornøjelsen af at gennemføre endnu en fantastisk sommerhøjskole. Vi har desuden lanceret en ny erfaringsudvekslingsside på nettet med navnet minhverdag.nu, hvor mennesker med depression og bipolar lidelse samt deres pårørende kan søge hjælp og råd hos andre i samme båd. Og så har vi lavet en forsøgsordning med chat-rådgivning på depnet.dk.

Vi har optrådt på musikfestivaler og gennemført tre fortællerforløb, der leverer livshistorier uden filter. Og så har vi gennemført to store og succesfulde kampagner i kampen mod stigma i forhold til bipolar lidelse og depression. I foråret satte vi os på den offentlige dagsorden med kampagnen ”Er du bange for mig” og 1. oktober gennemførte vi for andet år i træk vores ”DepressionSUCKs”-kampagne med stor succes – vores 2.000 orange sokker blev på blot en uge revet væk.

Vi skylder alle, der har støttet DepressionsForeningen i 2015 en stor tak – hvad enten, det har været som medlem, frivillig eller donor. De har alle været med til at gøre det muligt for os kontinuerligt at forbedre vores arbejde for mennesker, der har erfaring med depression eller bipolar lidelse.

Spændende udfordringer venter forude
I 2016 har vi stort fokus på at få opkvalificeret vores tilbud og på at støtte det frivillige arbejde i endnu højre grad, end det sker i dag. Derudover arbejder vi på at blive langt mere synlige, så vi kan nå ud til endnu flere, der har brug for vores støtte og hjælp.

Vi er langt fra færdige. Og vi håber, at I fortsæt vil være med til at støtte vores arbejde i det nye år.
Tak for i år og på gensyn i 2016!

 

Facebooktwitterlinkedin