DepressionsForeningen skyder gang i gakkebrevskampagne

Gak, gak gak.. Påsken er lig med påskefrokoster. Og der vil måske mangle én. For mennesker med bipolare lidelser undgår sociale arrangementer af hensyn til andre fordi de oplever, at folk er utrygge ved dem. Ligesom mange vælger ikke at søge deres drømmejob fordi de er nervøse for, hvad chefer og kommende kolleger tænker om dem. Det er helt gak.

Derfor skyder Depressionsforeningen kampagnen #HeltGak igang i dag og frem til verdensdagen for bipolare lidelser d. 30. marts. For at sætte fokus på livet med en bipolar lidelse og de barrierer, der er forbundet med diagnosen, opfordrer foreningen bipolare til at dele deres historier i gækkebreve på de sociale medier under hashtagget #HeltGak.

Det er jo helt gak, at så mange mennesker med velfungerende liv som gode koner, mænd, venner, forældre og kolleger føler, at de bliver mødt af så mange barrierer i forhold til både arbejdsmarked og sociale sammenhænge. Det håber jeg, at vi med alle gakkebrevene kan skabe opmærksomhed omkring og være med til at vise, at vores medlemmer også er helt almindelige mennesker,” siger Kasper Tingkær, Generalsekretær i Depressionsforeningen.

Læs mere om kampagnen og hent en skabelon på et gakkebrev, der er lige til at klippe ud her

Fakta – Hvad er bipolare lidelser?

  • Bipolar affektiv lidelse er en psykisk sygdom, der er karakteriseret ved udtalte periodiske svingninger imellem manisk og depressiv tilstand. Diagnosen var tidligere kendt under betegnelsen ’maniodepressiv lidelse’.
  • Op mod 110.000 danskere lider af sygdommen
  • Modsat depression er der lige så mange mænd som kvinder, der lider af sygdommen

Kontaktoplysninger:

Generalsekretær:
Kasper Tingkær, tlf. 31 35 18 38, kasper@depressionsforeningen.dk 

Presse- og kommunikationsmedarbejder:
Cecilie Skjelmose, Tlf. 22 52 26 17, cecilie@depressionsforeningen.dk

Facebooktwitterlinkedin