DepressionsForeningen søger frivillige telefonvagter til DepressionsLinien

Er du god til at lytte, og ønsker du at bruge dine egne erfaringer med depression og bipolar lidelse til at gøre en forskel for andre sygdomsramte og pårørende? DepressionsLinien søger nye telefonvagter, og måske er det netop dig, vi står og mangler. 

Om DepressionsLinien
DepressionsLinien er et tilbud til borgere, der ønsker at tale med en, der har erfaring med depression eller bipolar lidelse, enten som sygdomsramt eller pårørende. I DepressionsForeningen ved vi, at det virker aflastende at tale med en, der selv har erfaring med affektive lidelser. En samtale kan derfor være et første vigtigt skridt i forhold til at få sat ord på de udfordringer, der knytter sig til affektive lidelser, og sammen med DepressionsLinien finde ud af, hvordan disse kan håndteres.

For at blive frivillig telefonvagt skal du have lyst til at bruge dine egne erfaringer til at gøre en forskel for mennesker med affektive lidelser og deres pårørende. Du skal være god til at lytte og spørge ind og kunne sætte rammer for en konstruktiv samtale. Endelig skal du have overskud til at tale med mennesker, der ofte har det svært.

DepressionsLinien har åbent alle hverdage i tidsrummet 19.00-21.00, og vi håber at kunne udvide åbningstiden i løbet af 2018 til også at omfatte weekendaftener. Som frivillig forpligter du dig til at tage to vagter af to timers varighed hver måned. Opkaldene besvares via omstilling hjemme fra ens egen bopæl.

Hvem er vores nye telefonvagter?
For at blive telefonvagt på DepressionsLinien skal man:

  • Være fyldt 28 år
  • Have erfaring med depression eller bipolar lidelse, enten fra en selv eller ens nærmeste
  • Have lyst til at gøre en forskel for mennesker, der er ramt af psykisk sygdom
  • Være god til at lytte, udvise empati og anerkende
  • Sætte rammer for en samtale, der giver opkalderen overblik over sin situation og handlemuligheder
  • Have overskud og robusthed til at tale med mennesker, der ofte har det svært
  • Tage to vagter i tidsrummet 19.00-21.00 hver måned
  • Deltage i fire årlige kursus- og supervisionsdage for DepressionsLiniens frivillige
  • Have et ønske om at være en del af fællesskabet i DepressionsForeningen og gennemføre samtalerne i overensstemmelse med foreningens retningslinjer og værdier.

Uddannelse og oplæring
Du bliver klædt godt på til opgaven inden din første telefonvagt. Nye frivillige skal deltage i et introduktionskursus, der afholdes en lørdag eller søndag i maj-juni 2018. Derudover mødes DepressionsLiniens frivillige fire gange årligt til efteruddannelse og erfaringsudveksling. Linien har desuden tilknyttet en projektleder, der står til rådighed for sparring.

Hvordan bliver du telefonvagt?
Har du lyst til at blive frivillig telefonvagt på DepressionsLinien, sender vi dig et ansøgningsskema.  Kontakt projektleder Hanne Müller på hanne@depressionsforeningen.dk eller telefon 33 12 47 24 mellem klokken 13.00-16.00. Du er også velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål og gerne vil høre mere om, hvad det indebærer at blive frivillig på DepressionsLinien

 

Facebooktwitterlinkedin