Er du DepressionsForeningens nye kommunikationsmedarbejder?

(En løntilskudsstilling med mulighed for efterfølgende ordinært job)

DepressionsForeningen støtter og vejleder mennesker med depression og bipolar lidelse, blandt andet via formidling af viden og værktøjer til at komme gennem sygdommen og leve et liv i balance. Vi tilbyder telefon- og internetrådgivning, lokale selvhjælpsgrupper og gennemfører en række kampagner og events. Vi er en aktiv og central aktør på det sundhedspolitiske område, men ønsker at stå endnu stærkere. Og har derfor i gang med en større vækst- og opbygningsfase.

Om jobbet

Som kommunikationsmedarbejder kommer dine opgaver til at spænde vidt. Fra det overordnede strategiske arbejde med vores kommunikationsplan, over vedligeholdelse af vores forskellige webbaserede platforme, redaktionsarbejde ift. foreningens blade og hæfter, til helt konkrete leverancer af nyheder, pressemeddelelser og tweets. Du kommer således til at arbejde med intern såvel som ekstern kommunikation. Og få masser af ansvar. DepressionsForeningen gennemfører flere gange årligt kampagner og events med et oplysningsorienteret mål. Også her vil du få en central rolle.

Dine opgaver bliver blandt andet at:
– skrive og redigere vores nyhedsbreve, sociale medier og medlemsbladet ’Balance’
– deltage i udviklingen af vores kommunikationsstrategi og forskellige medier og platforme
– spille en central rolle i udvikling af kampagneideer og materiale
– stå for øvrige kommunikations- og presseopgaver og tage aktiv del i organisationens øvrige opgaver

Om dig:
– Du har en relevant uddannelsesmæssig baggrund. Og gerne med konkret erfaring fra kommunikations- og kampagnearbejde i politisk ledet organisationer
– Du er en god og energisk formidler med en skarp og stensikker pen
– Du forstår at skelne mellem forskellige genre og kan levere til web såvel som til trykte medier
– Du er flittig, udadvendt og initiativrig – og brænder for at gøre en forskel
– Du tager ansvar og trives med at arbejde selvstændigt
– Du er en holdspiller og ikke bleg for at løfte for andre

Vi tilbyder dig:
– En løntilskudsstilling med mulighed for en efterfølgende ordinært job
– Et dynamisk arbejdsmiljø præget af mange forskellige opgaver
– Mulighed for at få prøvet sig selv af, få ansvar og se resultaterne af egen indsats
– Et engageret sekretariat med uformel omgangstone, og hvor vi hjælper hinanden  

Praktisk information
Vi ønsker at besætte stillingen snarest muligt. Ansøgninger kan sendes til kasper@depressionsforeningen.dk Mrk. ”kommunikationsmedarbejder”. Du kan læse mere om DepressionsForeningen på http://www.depressionsforeningen.dk og/eller kontakte DepressionsForeningens generalsekretær Kasper Tingkær 31351838

Ansøgningsfrist: d. 5. november, men send din ansøgning hurtigst muligt, da vi vurderer ansøgninger løbende. 

Facebooktwitterlinkedin