💛📖 I denne omgang af guidet fælleslæsning dykker vi ned i temaet venskab, hvor vi møder de to venner Kathy og Tommy, hvis forhold rummer både ømhed og vrede. Venskab kan være komplekst, og vi vil udforske, hvordan litteraturen kan spejle de svære følelser, der findes i vores tætte relationer.
Hvorfor deltage?
Er du mellem 20 og 30 år og har erfaring med depression, angst, stress, bipolar lidelse eller OCD? Så kom og få et frirum, hvor du kan lytte, reflektere og dele uden forventninger. Mød andre unge og vær til stede i nuet, imens de frivillige læseguider, Freja og Astrid, læser korte noveller og digte højt 📚🗣️
Hvad er guidet fælleslæsning?
Guidet fælleslæsning er en metode, hvor vi skaber fællesskab gennem litteratur. Du behøver ikke at være vant til at læse tykke bøger eller analysere digte for at være med – det vigtigste er, at du har lyst til at mødes med andre om meningsfulde samtaler. Astrid og Freja, som er uddannede læseguider ved Læseforeningen, læser højt og leder samtalerne om teksterne. Man skal ikke forberede sig til læsningen – vi fokuserer på de umiddelbare følelser og tanker, der opstår.
Temaet for denne gang er venskab – På en kostskole i England synes alt normalt og alligevel helt ved siden af. I dagens tekst møder vi de to venner Kathy og Tommy, som både bærer en ømhed og vrede med sig og vi må stille os selv spørgsmålet, hvilken skole det egentlig er, de går på?
📅 Vi mødes i Blom Ung
Hvornår: Torsdag d. 6. marts fra 16.15-17.45
Hvor: Studiestræde 5, st. 1455 København K
Pris: Guidet fælleslæsning er gratis og foregår torsdage i lige uger i Blom Ung. Du kan tilmelde dig her på siden.
Freja og Astrid glæder sig til at byde dig velkommen! 🌟
Hvad er Blom Ung
Blom Ung er et tilbud for unge mellem 20 og 30 år, der kender til at have depression, bipolar lidelse, stress, angst eller OCD. I Blom Ung bliver du mødt af andre unge og frivillige i et inkluderende miljø. Torsdage i lige uger holder vi åbent med forskellige sociale aktiviteter, oplæg og workshops. Læs mere på vores Facebook og Instagram ved at klikke på ikonerne nedenfor. Blom Ung drives af DepressionsForeningen.