VENTELISTE: Frøkvæk ved Rønnebæksholm

OBS: Vi har desværre fuldt booket – men du kan sætte dig på ventelisten.

Kom med på tur til Rønnebæksholm, hvor klokkefrøerne er på frie fødder i de lysåbne vandhuller 🐸

Naturvejleder Helen Holm

Vi skal ud at lytte efter klokkefrøerne gøre kur til hinanden med deres huh-huh. I yngletiden udvikler hannerne en kvækkepose som en ballon, den bruger til at sende en ringlende lyd, som kirkeklokker. På stille lune aftner kan de høres helt op til 3 km væk. Måske får vi også de op til 5,5 cm store frøer at se.

Blandt de sjældne klokkefrøer bor også den mere almindelige Grøn Frø som også kvækker i maj.

Klokkefrøerne har 10-års jubilæum ved Rønnebæksholm i år. For 10 år siden blev tusindvis af klokkefrøer sat ud for at redde arten. Grøn Frø er kommet helt af sig selv, da de opdagede de nye lækre lysåbne søer.

Turen går til vandhullerne på engene omkring Rønnebæksholm. Der kan være vådt på engen, så tag praktisk fodtøj på.

Hvornår: Tirsdag den 2. juni, kl. 17.00-19.00

Mødested: Legepladsen ved Rønnebæksholm – søg på dette og du får stedet.

Pris: Gratis – tilmeld dig her på siden

Hvis du har problemer med at finde os så ring til Naturvejleder Helen Holm på tlf. 20895532

Vi glæder os til at se dig!

Begivenhedsinformation

Dato

juni 2, 2026

Tid

Kl. 17:00 –
19:00

Sted

Legepladsen ved Rønnebæksholm
– 4700
Næstved

Pris

Gratis for alle

Gratis

Tilmeld dig her

Muligheder for at støtte (Valgfri)

NB: Umiddelbart efter din tilmelding via formularen ovenfor, får du en bekræftelse på skærmen eller via mail. Med afsæt i din tilmelding sender vi ganske få mails om fremtidige arrangementer og nyheder fra DepressionsForeningen. Du kan til enhver tid framelde dig via linket i bunden af den mail, du modtager. Privatlivspolitik og cookies