Alt for mange mennesker i Danmark er ramt af depression og bipolar lidelse. Det præcise tal er ukendt, men data taler for at cirka 250.000 danskere på årsbasis rammes af en let, middel eller svær depression.
Symptomerne på depression varierer fra person til person. Nogle er mest ramt af tristhed, problemer med koncentration og negative tanker, mens andre er mere plaget af de fysiske symptomer som fx træthed, søvnproblemer og manglende appetit. Med kendskab til symptomerne på depression er det lettere at opdage den og begynde at behandle.
Kom og mød Jesper Højbjerg, der fortæller sin historie om depression. Fra da sygdommen trak tæppet væk under ham og alt skulle læres forfra. Til i dag, hvor han er blevet meget klogere på depressionens mørke væsen, og hvad der virkelig tæller her i livet.
”Jeg lover, at det hverken bliver trist eller kedeligt, når jeg fortæller om de forløb jeg har gennemført og alle de ting jeg har lært. Det er ikke nemt, men her er min inspiration til et lysere og gladere liv”.
Derefter vil der være mulighed for at købe kaffe/te og høre et kort oplæg om DepressionsForeningens aktiviteter i Hjørring.
Tidspunkt: Lørdag d. 1. marts 2025 kl. 13.30 – 16.30
Sted: Foredragssalen i Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring (indgang fra Østergade)
Pris: 50 kr. – tilmelding er nødvendig her til højre ➡️
Du kan betale ved at følge dette link: https://depressionsforeningen.dk/vare/hjoerring-naar-hjernen-driller
Vi håber på at se dig til en inspirerende og lærerig eftermiddag!
Dette arrangement er en del af DepressionsForeningens lokale fællesskabsmiljø i Nordjylland for dig, der har eller har haft depression eller bipolar lidelse tæt inde på livet. Der vil løbende komme flere aktiviteter og det står dig frit for at deltage i hele rækken eller nøjes med enkelte arrangementer. Når du tilmelder dig arrangementet, sørger vi for, at du også får besked om kommende aktiviteter i fællesskabsmiljøet. Ønsker du ikke at komme på mailinglisten, kan du nemt melde dig af igen.