Fire nye bestyrelsesmedlemmer

Der var udskiftning i bestyrelsen da mange trofaste kræfter trådte tilbage for at overlade posterne til nye og friske kræfter. Generalforsamlingen takkede Daniel Majholm, Jonathan Løw, Leise Madvig Pedersen og Stine Malling Vårdal for deres mangeårige indsats.

Cathrine Toft Nordbeck Ny kvinde som ordinært bestyrelsesmedlem er Cathrine Toft Nordbeck. Cathrine har tidligere siddet som suppleant og kender selv psykiatrien som pårørende. Cathrine har blandt meget andet en master i entreprenørskab og har senest arbejdet som centerleder for et aktivitetscenter for ældre.

Thorstein Theilgaard Ny i bestyrelsen er også Thorstein Theilgaard, som mange måske kender fra hans fortid som direktør i foreningen Bedre Psykiatri. Thorstein sidder nu i Holm Kommunikation men brænder stadig for mental sundhed. Thorstein vil gerne hjælpe med at udvikle DepressionsForeningen til bedre at kunne hjælpe mange flere, end vi gør i dag.

Nye suppleanter er:

Simon Oxby er videojournalist og har arbejdet mange år i mediebranchen både med skrevne og elektroniske medier. Simon har også bidraget som frivillig skribent med artikler i Balance og vil gerne medvirke til at styrke foreningens kommunikation.

Miriam Sund Vidbjørg chefkonsulent for Region Sjællands sygehuse og er allerede verdensberømt i DepressionsForeningen. Hun har tidligere været ansat i sekretariatet og har været en energisk frivillig på mange sommerhøjskoler. Miriam vil bidrage med sit indgående kendskab til området og sin flair for at få ting til at ske.

Facebooktwitterlinkedin