Formanden fylder rundt – kom til reception d. 22. juni

Karen Margrete Nielsen, 60 år 19. juni 2012, cand.mag., formand for DepressionsForeningen.

En ildsjæl af karat fylder 60 år. DepressionsForeningens formand gennem de seneste 8 år, Karen Margrete Nielsen, har med  åbenhed og stor faglige indsats  skabt ny opmærksomhed om sygdommen og større åbenhed. Ikke mindst om de bipolares diagnose (bipolar, tidligere kendt som maniodepressiv). Depression og bipolar lidelse er ikke længere usynlige i mediebilledet.

 

Dialog er vigtigt for Karen Margrete, som ikke undlader at give sit besyv med, når der er tale om psykologhjælp til denne gruppe patienter eller der er diskussion om medicintilskud, mangel på praktiserende psykiatere og meget mere.

Også DepressionsForeningen har gennemgået en markant udvikling. I Karen Margretes formandstid er der taget et væld at nye initiativer. Foreningen har gennemgået en betydelig professionalisering og er vokset betydeligt i forhold til omsætning, antallet af medlemmer og ikke mindst antallet af medlemstilbud og aktiviteter.

DepressionsForeningen driver således i dag lokale selvhjælpsgrupper, en samtalelinje, en Socialrådgiverlinje, det interaktive støtte- og rådgivningssite Depnet.dk samt en sommerhøjskole, der hjælper folk tilbage til deres eget liv efter en stress eller depressionssygdom.

Karen Margrete Nielsen har været aktiv ikke bare i planlægningen, hun er også gået forrest i gennemførelsen af aktiviteterne som frivillig. Karen Margrete Nielsen er en utrættelig igangsætter for selvhjælpsgrupper, foredragsaftener og mentor i frivillighedsarbejdet. 

Personligt måtte hun forlade jobbet som gymnasielærer og overgive sig til pension, da hun måtte indse, at hendes egen depression havde overtaget. Nu fylder hun 60 og bruger sine kræfter med stor opbakning fra egne frivillige, fra sekretariatet i Depressionsforeningen og ikke mindst fra mange psykiatere, som respekterer hendes og foreningens arbejde.

Reception i DepressionsForeningen, Trekronergade 64, 2500 Valby, fredag den 22. juni kl. 14-17.

Facebooktwitterlinkedin

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*