Giv unge håb og handlekraft

DepressionsForeningens ungegruppe i Århus søger nye frivillige kontaktpersoner. Kontaktpersonernes vigtigste opgave er at organisere og lede gruppens møder.

Ungegruppen er for unge i alderen 18-26 år, der er ramt af depression eller bipolar lidelse. Gruppen er ikke et behandlingstilbud, men en samtalegruppe. Her møder unge andre i samme situation, som de kan spejle sig i og udveksle erfaringer med. De opdager, at de ikke er alene og finder håb, mod og handlekraft til at komme videre fra svære, fastlåste situationer.

Gruppen mødes hver anden mandag kl. 19 – 21 i Aarhus Frivilligcenter. Udover at organisere og lede gruppens møder består kontaktpersonernes opgaver i at besvare henvendelser til gruppen, tage godt imod nye deltagere, udbrede kendskabet til gruppen fx via informationsmaterialer samt koordinere og samarbejde med andre kontaktpersoner og sekretariatet i DepressionsForeningen.

Som kontaktperson er det vigtigt at du:

 • Er nysgerrig og har overskud til at tale med psykisk sårbare unge
 • Er empatisk og anerkendende
 • Kan lytte, spørge og støtte deltagerne i at få nye perspektiver på deres situation
 • Kan facilitere samtaler, hvor alle bliver hørt og anerkendt
 • Er ansvarlig, mødestabil og overholder tavshedspligten
 • Kan dedikere 2-4 timer ugentligt til arbejdet med ungegruppen

Stillingen er især oplagt for dig, der studerer psykologi, psykoterapi, socialrådgivning eller andre lignende uddannelser. Det er vigtigt, at du kan binde dig for minimum 1 år og meget gerne længere.

Som kontaktperson får du:

 • Mulighed for at gøre en stor forskel for psykisk sårbare unge
 • Indblik i psykiske sygdomme som depression, bipolar lidelse og angst
 • Styrket dine kompetencer i samtaler og relationsarbejde
 • Mulighed for at deltage i kompetenceudvikling for frivillige
 • Et netværk af dygtige og dedikerede frivilligkolleger til sparring og faglig udvikling
 • Adgangsbillet til et stærkt og inspirerende fællesskab af frivillige i DepressionsForeningen

Som kontaktperson i DepressionsForeningen har du altid opbakning fra foreningens sekretariat. Sekretariatet hjælper dig godt i gang og understøtter løbende dit arbejde i gruppen med vejledning og sparring efter behov.

Noget for dig?
Hvis det er noget for dig, så send en kort motiveret ansøgning til frivilligkoordinator Hanne Müller på hanne@depressionsforeningen.dk. Har du spørgsmål er du også velkommen til at ringe på 53 52 18 38.Vi afholder samtaler løbende.

Facebooktwitterlinkedin