Glem lønforhøjelsen, glade venner er bedre
Amerikanske forskere har påvist, at følelsen af glæde og lykke er en netværksegenskab, en egenskab ved de sociale netværk, man er knyttet til.
Hvis en ven, som bor op til halvanden kilometer, er lykkelig, så øges ens chancer for lykke med 42 procent; eller hvis en af ens nærmeste bryder ud i livsglad sang, så øges lykkechancen med 34 procent.
Derimod giver f.eks. lønforhøjelse ikke meget mere lykke. En lønforhøjelse på 25.000 kr pr år giver kun en øget lykkefølelse på to procent.
Mens hver ny lykeklig kontakt øger en persons lykkesandsynlighed med gennemsnitlig ni procente, falder den kun med syv procent, hvis man knytter kontakt med en ulykkelig person.
Det er forskerholdets leder James Fowler fra University of California, der har arbejdet med dette emne, og han mener, at smittende lykke kan have en hjælpende faktor for vore forfædres overlevelseschancer.
Kilde: Ingeniøren (ing.dk) 8.12.08 (K.Krøyer)
Skriv et svar