Hvis du er klar til sundere vaner

Som psykisk syg er hårde idrætspræstationer måske det absolut sidste, man har lyst til at gå i gang med. Heldigvis er det heller ikke det, det handler om. Nedlukningen af Danmark har betydet, at flere danskere motionerer mindre, og at mange store motionsevents er blevet aflyst på grund af forsamlingsforbuddet.

Via kampagnen ’Danmark Leve!’ vil eksperter fra Team Danmark, eliteatleter og andre idrætsprofiler fra 7. september og fire uger frem guide danskerne til, hvordan de gennem små ændringer i dagligdagen kan skabe store resultater for deres fysiske og mentale sundhed.

Nedlukningen af foreningstilbud, stævner og andre sportsevents har i 2020 tvunget mange idrætsaktive danskere til at bryde med deres vaner og rutiner omkring motion og sundhed. Nu ønsker idrætten at vise samfundsansvar og hjælpe danskerne med at få gang i kedlerne igen.

Adgang til eksperterne

Med Danmark Leve får alle vi, der ikke ved så meget om sundhed og hvad der skal til for at levere toppræstationer mulighed for at få hjælp fra Team Danmarks eksperter. Igennem 4 uger vil eksperter fra Team Danmark, og en del af landets sportsprofiler, guide danskerne i retning af små og store forbedringer af dagligdagen, som kan øge den enkeltes fysiske og mentale sundhed.

Hvis du føler dig motiveret for at prøve at tage et kig på din sundhed, så giv det en chance.

I modsætning til hvad mange tror, handler livet som eliteatlet ikke kun om at være genetisk heldigt stillet eller at opretholde en ekstraordinær fysisk form. Alle atleter er ligeledes nødt til at opbygge og vedligeholde et balanceret fundament af basale egenskaber, hvis det skal lykkes at nå målet og opnå ekstraordinære resultater.

Det samme gør sig gældende for alle der dagligt skal balancere et liv med arbejde, fritid, familie og venner. Men hvor god er du til at skabe den fornødne balance mellem gode og dårlige vaner? Er du opmærksom på de basale egenskaber, der har indflydelse på, om du har energi til at klare dagens udfordringer?

Fælles hold i DepressionsForeningen

I DepressionsForeningen synes vi, det er en god ide at have fokus ikke kun på den mentale sundhed, men også den fysiske. Derfor laver vi et fælles hold i regi af DepressionsForeningen. Hvis du har mod på at være med, og hvis du har lyst til i fire uger at tage et kig på din egen sundhed, lære noget nyt og få adgang til gode råd fra eksperter, så læs mere og tilmeld dig nedenfor.

Sådan gør du for at få medlemsrabat og komme på vores hold:

  • Betal 50 kroner til MobilePay 284825
  • Skriv dit navn og ’Danmark Leve’
  • Send en e-mail til initiativtager Mads Trier-Blom på: mads1@trier-blom.com – og skriv du har betalt

· Så modtager du en rabatkode og link, som du bruger til din tilmelding på Danmark Leve

For at være med skal deltageren tilmelde sig via www.danmarkleve.dk, og derefter hente app’en ’Danmark Leve!’. I ugen op til kampagnestart gennemfører deltageren et digitalt sundhedstjek. På baggrund af de indtastede svar, udregnes deltagerens body age, hvorefter man har fire uger til at forbedre den mest muligt gennem daglige indrapporteringer – og tips fra eksperter.

Jo sundere, deltageren lever, des flere point indsamles. For eksempel får man point for at dyrke motion og spise sundt, mens man får minuspoint for at ryge cigaretter eller sove mindre end syv timer i døgnet. Hver deltager har et personligt mål baseret på deltagerens udgangspunkt, og alle kan derfor være med uanset, hvor aktiv og sund en livsstil man har i dag.

”Det handler om at minde folk om, hvad gode vaner er. Drik vand, når tørsten skal slukkes. Og tænk på at spise og handle grøntsager, når du står ved buffeten eller i supermarkedet”, siger Rasmus Henning, som er tidligere OL-triatlet og nu projektleder i Sport One Danmark, der er DIF og Team Danmarks kommercielle selskab.

Læs mere om Danmark Leve her: https://www.danmarkleve.dk/

P.S. Det kan godt lyde lidt ”langhåret” – men det er det altså slet ikke. Det er ret nemt, ret sundt og ret godt initiativ.

PPS. ALLE kan være med her – medlemmer, forældre, søskende, familie, venner – alle.

Ingen kan se dine egne sundhedsdata, da alt er baseret på et indeks/pointsystem. Kampagnen starter d. 7. september og slutter 4 uger efter d. 4. oktober. Undervejs vil Eskild Ebbesen (ja, den Eskild fra ”Guldfireren” ved OL) præsentere tips og tricks fra 2 sportsprofiler og derudover vil du kunne få hjælp fra ernæringsfysiolog, træningsfysiolog, fysisk træner samt sportspsykolog.

Facebooktwitterlinkedin