Kasper Tingkær stopper som generalsekretær i DepressionsForeningen.

Kære medlemmer

Efter 16 års samarbejde med vores generalsekretær Kasper Tingkær, tager Kasper nu fat på en ny retning i sit arbejdsliv. Og DepressionsForeningen skal finde en ny kompetent generalsekretær.

”Det er med vemod, men også stolthed og beundring, at jeg nu forlader jobbet i DepressionsForeningen. Vemod, fordi det har fyldt så meget af mit liv og har givet mig så meget. Stolthed og beundring, fordi jeg synes, vi er nået langt, har opnået mere end man kunne have forventet, og fordi foreningen er fyldt med nogle af de sejeste, mest empatiske og indsigtsfulde mennesker, man kan forestille sig.” udtaler Kasper Tingkær.

DepressionsForeningen har gennemgået en markant udvikling gennem de blot 20 år, foreningen har eksisteret. Foreningen har udviklet sig til en markant, troværdig og relevant aktør i arbejdet for at sikre større forståelse, bedre vilkår, netværk og en bedre hverdag for mennesker med depression og bipolar lidelse. Og med en dedikeret og kompetent indsats har Kasper Tingkær haft en betydelig rolle i den udvikling.

DepressionsForeningen har i denne periode været med til at sætte depression og bipolar lidelse på dagsordenen, ved at køre kampagner som #DepressionSucks og #Erdubangeformig, men også i den løbende debat om stigmatisering, antidepressiv medicin og den manglende politiske prioritering af denne patientgruppe. Det er lykkedes at få tilskud til psykologhjælp, og komme et godt skridt på vejen for at sikre bedre opfølgning og bedre organisering af behandlingen for mennesker med depression og bipolar lidelse.

Kasper og en stærk stab af ansatte er lykkedes med at sikre en øget professionalisering og styrkelse af det frivillige arbejde, bl.a. gennem udvikling og implementering af en ny samtalemodel. Et arbejde der betyder, at brugere af DepressionsForeningens tilbud i højere grad end tidligere får skabt overblik, struktur, refleksion og inspiration til en ny og bedre hverdag.

En stor tak for Kaspers mangeårige engagerede indsats. Nu starter et nyt kapitel for begge parter.

Bestyrelsen er allerede i gang med at lede efter en ny generalsekretær, der kan være med til at implementere foreningens nye strategi, hvor ambitionen er, at vi kommer tættere på patientgruppen allerede fra dag ét.

Facebooktwitterlinkedin