Åbningsreception af ny social cafe 23. september kl.15

Åbningsreception af ny social cafe 23. september kl.15

DepressionsForeningen inviterer til åbningsreception for vores nye sociale cafe -Cafe Blom- onsdag den 23. september 2009 kl. 15-18. Her vil der være forfriskninger, taler og fremvisning af de nye lokaler.
Cafe Blom, Julius Bloms Gade 17, 2200 København N.

Værestedet, som har fået navnet Cafe Blom, henvender sig til alle ikke-psykotiske psykiatriske patienter og deres pårørende. Cafe Blom er tænkt som et sted, hvor man kan gå hen og nyde en kop kaffe/te og et stykke kage, og samtidig have muligheden for at møde andre. Cafeen vil være et sted hvor man kan tage hen og vide, at de andre gæster og personale, der er der, selv har eller kender nogen, der også har psykiske vanskeligheder.

Cafeen vil dog ikke komme til at fungere som et rådgivningscenter, selvom der naturligvis vil være fremlagt diverse materialer fra OCD-, Angst- og Depressionsforeningen. Vi arbejder dog på at få tilknyttet nogle eksperter, som muligvis en gang imellem kan være til stede.

Det er desuden planen, at der løbende vil blive arrangeret aktiviteter, såsom foredrag, jule-klip, gåture osv.

Vi har brug for hjælp!
Ønsker du at være med til at drive denne cafe, dvs. være til stede på de nævnte åbningsdage og sørge for kaffe, oprydning osv., så vil vi meget gerne høre fra dig. Måske kan du hjælpe til én gang på en måned, måske tre gange –uanset hvad du har overskud til, så er der sikkert brug for din hjælp! Der er en projektleder tilknyttet cafeen, som også vil være til stede når cafeen er åben.

Tid og sted

Cafeen kommer til at ligge i OCD-foreningens lokaler på Julius Bloms Gade 17, 2200 København N. Åbningstiderne er frem til nytår mandag 14-18 og onsdag 14-18.
Første åbningsdag bliver onsdag den 23. september 2009 kl. 15-18. Her vil der være en lille forfriskning samt velkomsttale.

Hvis du ønsker at være frivillig så kontakt:

DepressionForeningen
Tlf.: 33124727
Eller send en mail til: sekretariat@depressionsforeningen

Vi glæder os til at se dig!

Facebooktwitterlinkedin

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*