Kom til jubilæumskonference

Håbet om et liv i Balance!

DepressionsForeningens 15-års FødselsdagsKonference 23. oktober 2013: Festsalen Odense Rådhus

Møgliv. Sådan er følelsen hos tusinder af danskere, der lever med en depression eller bipolar lidelse. For langt de fleste er der dog håb i horisonten. DepressionsForeningen fylder i år 15 år og sætter i den forbindelse fokus på håbet. Håbet om en bedre og mere meningsfuld hverdag – håbet om et liv i balance.
DepressionsForeningen har samlet en bred skare af eksperter og meningsdannere, der alle vil forsøge at give deres bud på, hvordan vi skaber en bedre fremtid for mennesker med depression og bipolar lidelse.

Konferencen har to spor. En formiddag hvor der er fokus på, hvad man som patient eller pårørende selv kan gøre. Her præsenteres deltagerne for noget af den nyeste viden i forhold til at komme sig af en affektiv lidelse.

Eftermiddagen er mere politisk orienteret. Her vil vi se på de mange økonomiske og organisatoriske udfordringer, som vores samfund står overfor på dette område. Slutteligt vil vi sætte luppen på hverdagen i Region Syddanmark. Hvad går godt, og hvad går skidt? Konferencen afsluttes med en debat mellem en række politikere.

Program 23. oktober 2013:

Festsalen, Odense Rådhus.

09:00: Registrering, kaffe/te med en bolle

10:00: Konferencen åbnes v/ Formand Bodil Kornbek:

10:10: ”Min vej ud af håbløsheden” v/Mads Trier-Blom

10:30: 10 råd til at komme ud af en depression, v/ cand. psyk. Henrik Tingleff

11:00: ”Vil du være rask – så skynd dig på arbejde?” Jesper Karle dr. med. PPClinic    København og Vejle

11.30: Pause

11:40: ” Hjernetræning – genvind hukommelsen”, v/ neuropsykolog Louise Meldgaard Bruun

12.10-12.50: Frokost pause

Fokus på region Syd

12.50: Uddeling af ”Årets redningsplanke”

13:00:”Din sygdom er ikke dig – borgeren i centrum for fremtidens psykiatri” v/ Tidl. statsminister og nuværende formand for Det Sociale Netværk, Poul Nyrup Rasmussen)

13:30: ”Behandling kan ikke blive for dyr” v/ nationaløkonom Christian Jervelund, Cand.polit., partner Copenhagen Economics

13:55: ”Den ideelle organisering? Et eksempel fra Odense” v/praktiserende læge, lektor SDU og medlem af regeringens psykiatriudvalg, Niels Damsbo, Odense.

14:20: Pause med kaffe/te, kage

14:40: ”Hvor er Syddanmark på vej hen?” Kritisk indlæg v/ speciallæge i psykiatri, MSc  Bodil Andersen

15:00: ”Syddanmark gør det godt – et forsvar”. Bente Gertz, næstformand for  psykiatriudvalget (S).

15:20: Paneldebat: Lokale politikere og DepressionsForeningen

16:00: Konference afslutning

Deltagelse er gratis, men tilmelding er nødvendig senest man. d. 14. oktober til  sekretariat@depressionsforeningen.dk, eller tlf. 33124727

 

Facebooktwitterlinkedin