Projektleder og frivilligkoordinator

DepressionsForeningen er i konstant bevægelse. Aktuelt er vi i gang med en større reorganisering og en markant styrkelse af foreningens tilbud og aktiviteter. Centralt i denne proces er oprustningen af vores frivilligindsats. Til dette arbejde søger vi en dygtig, ambitiøs og helt igennem struktureret projektleder og frivilligkoordinator til at hjælpe os med at nå vores mål.

 

DepressionsForeningen støtter og vejleder mennesker med depression og bipolar lidelse på deres vej til et bedre og mere meningsfuldt liv. Vi tilbyder bl.a. telefon- og netrådgivning, lokale selvhjælpsgrupper, højskolekurser, videnformidling og driver en social cafe, men har også en række nye projekter undervejs. Centralt i dette arbejde står foreningens ca. 130 frivillige, der dagligt leverer en kæmpe indsats baseret på ligeværd, saglighed og engagement.

 

Om jobbet
Som projektleder bliver du en del af et lille udviklingsorienteret og dynamisk team på 6 medarbejdere. Du får ansvaret for drift og koordinering af en stor del af vores projekter og aktiviteter, men vil også i betydelig grad indgå i store dele af udviklingsprocessen af nye og gamle projekter. Derudover bliver det din opgave at rekruttere, engagere og koordinere frivillige samt indgå i fundraisingindsatsen.

 

Vi kan tilbyde

  • Et spændende og meningsfyldt arbejde med ansvar og frihed
  • En alsidig hverdag og gode engagerede kollegaer
  • Stor indflydelse på organisationens drift og udvikling

 

Vi forventer, at du

  • Er selvkørende og effektiv, struktureret og detaljeorienteret
  • Har konkret erfaring med projektudvikling, -styring og -afrapportering
  • Har erfaring med at engagere, motivere, organisere og lede frivillige
  • Ikke er bange for at tage ansvar og arbejde operationelt med diverse ad hoc-opgaver.

 

Det er en fordel, hvis du

  • Har konkret erfaring med projektstyring og har dokumenteret erfaring med fundraising
  • Har kendskab til det psykiatriske område og organisationer inden for dette felt.

 

Vi ønsker at besætte stillingen snarest muligt. Ansøgninger kan sendes til kasper@depressionsforeningen.dk. Mrk. ”Projektleder”. Fristen er den 22. oktober 2015.
Du kan læse mere om DepressionsForeningen på www.depressionsforeningen.dk og/eller kontakte DepressionsForeningens generalsekretær Kasper Tingkær 31351838.

Facebooktwitterlinkedin