Reportage fra årets første frivilligweekend

IMG_4790

I weekenden den 6.-7. februar 2016 holdt DepressionsForeningen årets første frivilligweekend på Middelfart Park Hotel. Lidt over 30 frivillige deltog og bidrog hver især til en vellykket weekend fyldt med glade gensyn, undervisning, sang, erfaringsudveksling, debat, leg, øvelser, grin og hygge.

Lørdag havde vi besøg af psykolog Anne Agerbo, der med teoretisk afsæt i ACT (acceptance and commitment therapy) underviste i samtalemetode og inspirerede foreningens frivillige til at afprøve nye greb på samtaler i lokalgrupperne, på telefonlinjerne og i caféen. Det var rigtigt spændende, og det stod hurtigt klart, at Annes oplæg ikke blot havde relevans for udviklingen af foreningens fremadrettede arbejde, men i lige så høj grad kunne bruges i ens personlige arbejds- og privatliv.

FrivilligkursusOplægKernen i Annes oplæg var, at vi som mennesker skulle forsøge at acceptere dem vi var, og de ting vi havde med os i den mentale baggage. Udfordringen var at forstå at bruge det rigtigt. Det handlede om at bevæge sig HEN mod noget (det liv man ønskede) fremfor at bruge alle kræfterne på at bevæge sig VÆK fra noget (fx symptomerne på depression eller angst). Anne brugte sig selv og sin egen flyskræk som eksempel. Efter forgæves at have forsøgt at bekæmpe det, havde hun nu accepteret, at det var en del af hende, men at hun var nødt til at flyve for at gøre det, hun holdt allermest af og som gav hende mening.

De forskellige frivilliggrupper blev sat til at arbejde med modellen og drøfte i hvilken grad det gav mening for dem at se samtalerne i denne ramme. Tanken var, at det skulle hjælpe frivillige til at levere en mere fokuseret hjælp.  Sekretariatet arbejder nu videre med modellen, og den vil blive testet og videreudviklet i samarbejde med frivillige, der har mod på at være ”forsøgskaniner”.  

Weekenden bød også på oplæg om forandringerne i foreningen, og om hvordan vi som individer kan reagere forskelligt på forandringer. Maden var god og om aftenen, var der leg og hygge i baren med masser af grin og grimasser. Dagen efter var der for de morgenfriske gå- eller løbetur på programmet, og mulighed for at tage endnu en svingom med softice-maskinen.

Det var en weekend fyldt med engagement fra de fremmødte deltagere, og der var ikke den ting, de frivillige ikke fandt sig i fra kursuslederen eller oplægsholderen i form af øvelser og spøjse input. Det var en weekend med ligeværd, fællesskab og glæde.

Vi ser allerede frem til næste frivilligweekend og håber at se endnu flere af foreningens frivillige næste gang.

Af Sascha Jensen

Facebooktwitterlinkedin