Rigtig god sommer fra DepressionsForeningen!

SekretariatetHøjskole vand går på ferie i juli med kun nødmobilen tændt, men Depressionslinjen er åben sommeren over.

Den dejlige danske sommer er så småt ved at have indfundet sig, og vi håber, at I alle vil nyde rigtig godt af lidt ferie og forhåbentligt rå mængder af velgørende sol og
varme.
I juli måned kører DepressionsForeningens sekretariat på nedsatte sommerferiekræfter. Det betyder, at vi ikke vil være at træffe på hverken mail eller hovednummer før til august.
Er dette for længe at vente, vil både generalsekretær Kasper Tingkær og frivilligkoordinator Mette Prangsgaard Andersen sammen med en veloplagt flok frivillige være at finde på sommerhøjskolen på Nordfyn i uge 30. Og du kan stadig kan nå at få plads.

Sommerhøjskole til medlemspris – sidste chance for tilmelding
Da vi i år har fået mulighed for at oprette ekstra pladser på årets højskole fra d. 24-30 juli, er der fortsat åbent for tilmelding frem til torsdag d. 7. juli. Find tilmeldingsblanketten på vores hjemmeside – under fanen: ”Hvad tilbyder vi” eller ved at klikke HER.
Fordi vi gerne vil have så mange af vores medlemmer med som overhovedet muligt, har vi besluttet at forlænge perioden for medlemsrabat, så den gælder helt frem til tilmeldingsfristen d. 7. juli.
Opstår der spørgsmål eller problemer i forbindelse med tilmeldingen, kan man få assistance på nødtelefon: 5352 1838. Ring og læg en besked, så vender vi tilbage hurtigst muligt.

Depressionslinjen er åben
Da psykisk sygdom desværre sjældent holder ferie, sidder vores gode frivillige på Depressionslinjen klar sommeren over med lyttende ører til at tage sig godt imod dig og dine tanker. Som altid kan du ringe på alle hverdage mellem 19 og 21 på: 3312 4774.
Socialrådgiverlinjen er beklageligvis nødsaget til at holde ferielukket i juli, men sidder klar igen fra onsdag d. 3. august til at besvare netop dine spørgsmål om rettigheder og muligheder for dig som er ramt af depression eller bipolar lidelse.

 

Tak for din uvurderlige støtte gennem dette første halve år af 2016!

Mange sommerhilsner fra alle os i DepressionsForeningen

 

 

 

 

Facebooktwitterlinkedin