Sæt kryds i kalenderen! – nye regionale frivilligkurser

I sensommeren 2016 afholder DepressionsForeningen 3 regionale frivilligkurser i hhv. Århus, Odense og København. Vi glæder os meget til at komme rundt i landet og hilse på jer alle sammen. Skynd jer at sætte kryds i kalenderen allerede nu.

I år har vi erstattet den årlige frivilligweekend i september måned med tre regionale frivilligkurser. Med denne ændring ønsker vi at gøre det lettere for alle at deltage i kurserne, så endnu flere af foreningens mange engagerede frivillige kan få glæde af tilbuddet.

Formålet med regionetværknskurserne er at inddrage alle vores dygtige frivillige i de nye tiltag og initiativer, der sker i DepressionsForeningen, og at styrke jer i at få foreningens værdier til at gro lokalt. Første del af kurset vil derfor bestå af oplæg fra sekretariatet og bestyrelsen, mens den anden halvdel vil fokusere på, hvad der rør sig i netop jeres region.

Kurserne henvender sig til alle DepressionsForeningens frivillige, og I modtager snarest muligt en invitation med de nødvendige informationer om de enkelte arrangementer.

Ind til videre håber vi, du vil sætte kryds i kalenderen på den dato, hvor vi kommer tættest på dig:

Århus søndag den 28. august 2016 fra klokken 12.00-16.00
Kurset afholdes på Århus Frivillig Center, Grønnegade 80 1. sal, 8000 Aarhus C

København tirsdag den 6. september 2016 fra klokken 17.00-21.00
Kurset afholdes på Valby Kulturhus, Valgårdsvej 4-8, 2500 Valby

Odense fredag den 16. september 2016 fra klokken 17.00-21.00
Kurset afholdes på Odense Frivillig Center, Toldbodgade 5, 5000 Odense C

Frivilligweekend 2017
Med de nye regionskurser vil DepressionsForeningen fremover afholde én årlig frivilligweekend. I håbet om at se så mange af jer som muligt, må I gerne allerede nu reservere lørdag den 4. og søndag den 5. februar. Weekenden finder igen i år sted på Middelfart Park Hotel Viaduktvej 28, 5500 Middelfart.
Mere information følger i løbet af efteråret.

Facebooktwitterlinkedin