Tilmeldingen til forårets frivilligkursus 6.-7. februar er åbnet

Årets første frivilligkursus afholdes weekenden 6.-7. februar 2016. Vi håber at se jer til en hyggelig weekend, hvor vi skal blive klogere på, hvordan vi kan udvikle vores egne redskaber og tilbud, og hvor der samtidig er plads til sjov og leg, til at lære hinanden at kende og til at udveksle erfaringer. Husk at tilmelde dig senest fredag den 22. januar

Forårets frivilligkursus afholdes i år på Park Hotel Middelfart Viaduktvej 28, 5500 Middelfart fra lørdag den 6. februar til søndag den 7. februar 2016. Lørdag er der ankomst mellem klokken 10.30 og 11.00. Programmet starter klokken 11.00, og søndag slutter vi klokken 15.00.

Titlen på kurset er: Forandringer, forankring og læring – En weekend med ny viden og nye relationer.

På frivilligkurset skal vi arbejde videre med elementer fra kurset i september. Her fik vi viden om den recovery-orienterede tilgang og redskaber til, hvordan vi kan styrke vores indsats med at støtte den enkeltes bevægelse mod at få det bedre. Vi skal arbejde videre med disse værktøjer og sammen blive klogere på, hvordan vi kan udvikle vores egne redskaber og tilbud.

Herudover skal vi tale om, hvilke forandringer, tiltag og aktiviteter, der sker i vores forening og diskutere et eventuelt navneskift af foreningen. Vi glæder os til en hyggelig weekend, hvor der også bliver plads til sjov og leg, til at lære hinanden at kende og til at udveksle erfaringer om at være frivillig.

Endeligt program for weekenden udsendes i januar måned.

Tilmelding:

Tilmelding skal ske via mail til Mette på mette@depressionsforeningen.dk

Frist for tilmelding er fredag den 22. januar 2016*

Pladser på kurset:

Kurset er for alle foreningens frivillige. Da der er et begrænset antal pladser, opfordres I til at tilmelde jer hurtigst muligt.

Betaling:

Kurset er gratis, men vi har brug for bidrag i form af brugerbetaling fra de lokalgrupper, der har § 18 midler. Prisen er fastsat til 1500 kr. pr. deltager. Dette beløb trækkes automatisk.

Indkvartering:

Alle frivillige indkvarteres på eget værelse med bad.

Transport:

Transport til Middelfart er på egen regning.

Middelfart Park Hotel ligger i gåafstand fra Middelfart Station.

Særlige hensyn:

Hvis nogle af jer har allergi, eller der er andre hensyn vi skal tage i forbindelse med afholdelse af kurset, bedes I give besked om dette, når I tilmelder jer.

*Bemærk, at foreningen hæfter over for kursuscentret, og derfor er det vigtigt, at vi kan regne med jeres tilmelding.

Facebooktwitterlinkedin