Velkommen til to nye medarbejdere i DepressionsForeningen

Fra og med december 2015 har DepressionsForeningen ansat Mette Prangsgaard Andersen som ny projektleder og frivilligkoordinator samt Johanne Duelund Kramer som ny kommunikationsmedarbejder. Ansættelserne sker som led i foreningens arbejde med at vokse sig større

DepressionsForeningen er glade for at kunne byde velkommen til Mette Prangsgaard Andersen, der fra 1. december 2015 er ansat som projektleder og frivilligkoordinator. Mette har flere års erfaring med at udvikle, gennemføre og evaluere projekter i samarbejde med frivillige og har tidligere været ansat som regional frivilligkonsulent og projektmedarbejder i Red Barnets hovedsekretariat. Senest har Mette været ansat som projektleder i Ungeenheden i Ringsted Kommune. Her beskæftigede hun sig særligt med at kvalificere indsatsen over for psykisk sårbare unge og implementere nye arbejdsgange og metoder, der skal sikre, at flere unge modtager den rette støtte i overgangen til et selvstændigt voksenliv.

1492499_10151885642811466_1030492702_o

Ny projektleder og frivilligkoordinator Mette Prangsgaard Andersen

Mette glæder sig til at tage del i den udvikling og reorganisering, som DepressionsForeningen aktuelt står over for – og i særdeleshed arbejdet med at opruste og kvalificere frivilligindsatsen og de mange forskellige aktiviteter, som foreningens frivillige løfter.

”Jeg glæder mig til at komme ud og hilse på de mange engagerede frivillige, der gør en enestående indsats for DepressionsForeningens virke og til at samarbejde med dem om, hvordan vi kan udvikle foreningens mange gode tilbud til gavn for mennesker med psykiske lidelser inde på livet. Det er spændende at blive en del af en forening i forandring, og jeg glæder mig til at tage fat på de mange arbejdsopgaver og sætte mit præg på udviklingen.”

Mette er uddannet fra Roskilde Universitet og har læst Psykologi- og Uddannelsesstudier. Privat er hun bosiddende på Amager, og i hendes fritid kan man efter sigende finde hende på Christianhavns volde, over gryder og bagværk i sit køkken og på den lokale kaffe- eller vinbar med gode venner. Endelig er Mette også selv frivilligt engageret og har gennem flere år været frivillig rådgiver på BørneTelefonens medier.

DepressionsForeningen opruster med ny kommunikationsmedarbejder
Fra og med den 2. december har DepressionsForeningen ansat Johanne Duelund Kramer som fuldtids kommunikationsmedarbejder. Johanne vil sidde med foreningens kommunikation inklusive sociale medier, medlemsbladet Balance, nyhedsbreve, pressearbejde og hjemmeside. Derudover vil hun beskæftige sig med kommunikation i forbindelse med foreningens øvrige arbejde såsom for eksempel kampagner og informationsmateriale.

10005978_10152511935131274_2322015987719230673_o

Ny kommunikationsmedarbejder Johanne Duelund Kramer

”Jeg ser frem til at fordybe mig i områderne depression og bipolar lidelse og se, hvilke historier der ligger gemt og venter på at blive hevet frem. Desuden glæder jeg mig til at komme ud og møde DepressionsForeningens frivillige og høre deres input til, hvordan vi kan styrke foreningens kommunikation,” siger Johanne Duelund Kramer.

Scleroseforeningen og AIDS-Fondet tæller Johannes tidligere arbejdspladser, så hun har tidligere arbejdet med frivillige og kommunikationsarbejde i en forening. Hun er uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, og hun har derfor udviklet en næse for gode historier, der både kan inspirere andre og skabe opmærksomhed i pressen.

Når Johanne ikke nørder tegnsætning og videoklipning, er hun i sin fritid en ivrig strikker og film- og serieentusiast med forkærlighed for popmusik og rejser til fjerne egne som New Zealand, Tanzania og senest Georgien.

 

Facebooktwitterlinkedin